Koszyk

Zadzwoń do nas: 502 823 602

Zadzwoń

Zadzwoń do nas 502 823 602

Social

UWAGA ! PROPAGANDA 100 % !

Amantadyna powoduje mutacje koronawirusa. „Nie dziwi mnie to”.

To tytuł artykułu z 16.02.2020, który ukazał się wczoraj na wp.pl (portalabczdrowie).  To doskonały przykład zastosowania technik propagandowych, technik wywierania wpływu i manipulacji, warto poświęcić kilka minut na zapoznanie się z łopatologią stosowaną przez wp.pl 🙂 Każde zdanie artykułu jest podporządkowane postawionej w tytule tezie a teza opiera się na dialogu profesora Simona z … samym sobą:)

AMANTADYNA POWODUJE MUTACJE KORONAWIRUSA

Już sam tytuł artykułu jest ewidentnym przykładem zastosowania podstawowej techniki propagandowej – wzbudzenie silnych emocji ma przyciągnąć uwagę, wzbudzić strach o co nie trudno od kiedy media, politycy straszą nas kolejnymi, groźnymi mutacjami. Poniższy wstęp do artykułu to kontynuacja tej techniki:

Amantadyna po raz kolejny w centrum uwagi.

Tym razem kontrowersyjny lek jest oskarżany o powodowanie mutacji koronawirusa SARS-CoV-2.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska wyjaśnia, na czym polega ten mechanizm. 

Zobacz film: „Prof. Tomasiewicz: Przyjąłem pacjenta w ciężkim stanie leczonego amantadyną” 

autorka kontynuuje grę na emocjach sugerując przymiotnikiem „kontrowersyjny” zagrożenie, kolejne zdania to budowanie wiarygodności poprzez zastosowanie reguły autorytetu – tytuły profesorskie i filmik na podparcie tezy o nieskuteczności amantadyny- pacjent w ciężkim stanie trafia do szpitala?- czyli nieskuteczna !,  już jesteśmy wzburzeni i po obejrzeniu filmiku chcemy więcej informacji:)

opis do wpisu na bloga

Kontynuacja wzbudzania lęku poprzez użycie koloru czerwonego w śródtytułach w Spisie Treści oraz : amantadyna, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane na czerwono- z podlinkowaniem do materiałów – mamy zgubić informacje że to lek przeciwwirusowy i jako taki został wprowadzony do obrotu w latach 60-tych, a od 1973 znalazł zastosowanie również w neurologii. To przykład zastosowania techniki upraszczania informacji, formatowania opinii, selektywnej prawdy przy odpowiednim kierowaniu uwagi dzięki użyciu kolorów i odnośników.

 

obrazek do wpisu

Autorka stosuje kolejną technikę- atakowanie przeciwników, jako wroga identyfikuje dr Bodnara , ba, konfrontuje z opiniami zakaźników i wirusologów aby pozbawić Bodnara wiarygodności oraz pokazuje skutki- brak leku dla potrzebujących- to kolejna technika- odpowiadania na potrzeby społeczne i wartości odbiorców– komunikat skierowany do wszystkich chorych i ich rodzin mający wzbudzić negatywne emocje wobec wroga- dr Bodnara i współczucie czytelnika w stosunku do potrzebujących leku. A kto jest lepszy do wzbudzania emocji niż impulsywny profesor Simon? I tu rozpoczyna się wspaniały dialog profesora głównie ze samym sobą:)

(…) Zdaniem prof. Krzysztofa Simona, ordynatora I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu(zasada autorytetu), amantadyna stosowana u pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, może przyczyniać się do szybkiej mutacji koronawirusa. Takie zdanie profesor wyraził podczas webinaru „Czy bać się chorób zakaźnych? Fakty i mity. Jak żyć zdrowo i bezpiecznie”.

„Amantadyna jest nieuznanym nigdzie lekiem. Badania dopiero trwają w Polsce. Wcześniej robiono je Meksyku, ale próba była mała – powiedział prof. Simon. – Po pierwsze, z piśmiennictwa wynika, że lek jest skuteczny tylko na etapie początkowym zakażenia. Po drugie, stosowanie preparatu wywołało bardzo istotne objawy, łącznie z neurologicznymi. Po trzecie, amantadyna stosowana dłużej powoduje uszkodzenia narządowe, przede wszystkim upadki. Pacjenci padali z powodu zawrotów głowy. I następna rzecz – ona wywołuje szybkie mutacje. Nie wolno więc takich rzeczy stosować” – podkreślił profesor.

tu już nie Bodnar a sama amantadyna jest „pod ostrzałem”. Autorka cytuje kolejnych profesorów zgodnie z regułą autorytetu i zasadą propagandową orkiestracji ( bez końca powtarzać te same przekazy, w różnych wariantach i kombinacjach)

Zaczyna od manipulacji wypowiedzi profesor Anny Boroń-Kaczmarskiej:

Proszę zwrócić uwagę, że pani profesor ani razu w swojej wypowiedzi nie odnosi się do amantadyny- to autorka artykułu sprytnie pisząc wstęp: „Prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych również uważa, że amantadyna może przyniać się do mutacji koronawirusa.formatuje naszą opinię,  nadinterpretując wypowiedź pani profesor. Pani profesor pisze o mechanizmie, równie dobrze mutacje wirusów mogą powodować wszystkie inne leki.

Jako podsumowanie autorka cytuje niezastąpionego Simona: „Według mnie to się nie nadaje do niczego. Konsekwencje są straszne. A jeśli wyhodujemy szczepy lekooporne, tylko podając amantadynę? To kto za to wszystko odpowie?” Czyli profesor Simon najpierw odpowiada(ona wywołuje szybkie mutacje) na pytanie które zadaje później?( A jeśli wyhodujemy szczepy lekooporne, tylko podając amantadynę? ) No to wywołuje ?, wywołała ? szybkie mutacje czy MOŻE wywołać?

Po przeczytaniu powyższych wypowiedzi a szczególnie prof. Simona czytelnik już wie , że amantadyna to zło odpowiedzialne za mutacje koronawirusa. I to szybkie. Należy jeszcze wykazać brak skuteczności w terapii covid. Autorka artykułu kończy wypowiedziami 2 kolejnych profesorów – reguła autorytetu i zasada orkiestracji:

3. Eksperci: amantadyna nie leczy COVID-19

Prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista i farmakolog kliniczny z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tłumaczy, że amantadyna jest znanym od dziesięcioleci lekiem przeciwparkinsonowskim o łagodnym działaniu przeciwwirusowym.(UWAGA- zwróćcie uwagę, że znika we wstępie przeciwwirusowe, pierwotne zastosowanie leku)

– Uczy się tego każdy student medycyny na zajęciach farmakologii klinicznej. To żadne odkrycie. Niestety, po pierwsze lek zarejestrowany jest tylko w chorobie Parkinsona, po drugie – działa tylko na wirusy grypy typu A, nawet więc w grypie nie zawsze jest skuteczny. Stosowanie amantadyny jako leku przeciwgrypowego jest określane jako „off label”, czyli zastosowanie poza zarejestrowanymi wskazaniami klinicznymi – tłumaczy prof. Filipiak.

– W medycynie znamy wiele innych leków o działaniu przeciwwirusowym, co nie oznacza, że są skuteczne w walce z koronawirusem. Brak jest takich badań dla amantadyny, stąd też publikowane w sieci informacje, że „można nią wyleczyć koronawirusa w ciągu 48 godzin” należy uznać w chwili obecnej za medyczny fake – dodaje ekspert.

Podobnego zdania(społeczny dowód słuszności, zasada orkiestracji) jest również prof. Katarzyna Życińska, która przypomina, że żadne towarzystwo medyczne nie zaleca na razie stosowania amantadyny. To powinien być sygnał ostrzegawczy dla osób, które chciałyby wypróbować działanie preparatu bez nadzoru lekarza. Trudno ocenić skutki takiego „leczenia”.

– Nie wiemy, czy jest w jakimś stopniu skuteczna, czy może tylko zaszkodzić – podkreśla prof. Życińska, kierowniczka Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej z Oddziałem Klinicznym Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych przy WUM, która prowadzi leczenie zakażonych koronawirusem w warszawskim szpitalu MSWiA.

Tatiana Kolesnychenko zastosowała w powyższym materiale następujące techniki propagandowe :

1/ Wzbudzenie emocji


2/ Upraszczanie informacji


3/ Odpowiadanie na potrzeby społeczne


4/  Atakowanie przeciwników 

5/ Orkiestracja

6/Selektywna prawda

oraz  reguły wywierania wpływu społecznego:

1/ reguła autorytetu

2/ społeczny dowód słuszności 

Dla wyrobienia sobie własnego poglądu na amantadynę, polecam  wywiad z prof. Rejdakiem prowadzącym badania kliniczne nad amantadyną będacy odpowiedzią na emocje prof. Simona, artykuł artykuł Dr n. med. Marka Derkacza oraz czytanie aktualności ze strony przychodni  dr Bodnara .

Opracowałem na podstawie:

10 Przykazań Propagrandy. Brian Anse Patrick

Zasady wywierania Wpływu Na Ludzi. Robert Cialdini

Mind Over Media. Polska Szkoła Krytycznego Myślenia

Krótka Historia Propagandy według Normana Davisa

Techniki Propagandowe

Darmowa wysyłka

Na zamówienia powyżej 200zł z wysyłką InPost

Do 14 dni na zwrot
Bezpieczne płatności online

PayPal / MasterCard / Visa